Archiwum miesiąca:: Sierpień 2016

Apartament za granicą

image Jeżeli przeprowadzamy się za granicę lub też myślimy o zakupieniu tam apartamentu z powodu częstych wyjazdów to warto dokładnie zapoznać się z rynkiem nieruchomości. Jak wygląda to pod względem ceny i czy istnieją jakieś dodatkowe opłaty które nie obowiązują w naszym kraju. Nieruchomości na wynajem nieruchomości a szczególnie apartamentu to spory wydatek. Jednak jeśli dla kogoś cena nie gra roli to ma szczęście bo wybór pod tym względem jest szeroki. Jeśli ktoś nie ma tyle szczęścia to powinien podliczyć ewentualne wydatki związane z utrzymywaniem apartamentu oraz opłatami za media. Życie za granicą bywa droższe nawet kilka razy jednak jeśli podejmujemy się tam pracować to wartość opłat będzie taka sama jak aktualnie. Planowanie do przodu pomoże nam uniknąć ewentualnych problemów i niechcianych okoliczności. Warto też rozważyć sytuację że nie będzie nas stać w danym momencie na zapłacenie czynszu. Warto o tym przedyskutować z najemcą i rozważyć inne możliwości jego zapłacenia. Jeśli trafimy na osobę rzetelną i elastyczną to damy radę znalezc rozwiązanie które będzie korzystne dla każdej strony. Warto także sprawdzi lokalizację apartamentu czy posiada blisko takie punkty jak sklepy, banki albo szpital. Sprawdźmy również komunikacje jeśli nie posiadamy prawa jazdy.

Zrozumieć fachowca

Rynek nieruchomości wiąże się z istnieniem wielu fachowych pojęć, jak zresztą każda inna dziedzina. Oprócz znajomości „slangu”, inwestując w budowę domu czy jakąkolwiek inną akcję związaną z nieruchomościami, klient musi wykazywać pewną orientację w sprawach branżowych.Brak znajomości kończy się często niezbyt korzystnie, ponieważ klient może niechcący wyrazić zgodę na projekt nie spełniający jego zaleceń, zbyt kosztowny, zbyt mało nowatorski, ogólnie – nie taki, jaki miał być wykonany zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Zrozumienie sprawy z punktu widzenia wykonawcy planów budowniczych może być kluczowe, niewielkie niezrozumienie bowiem staje się często przyczyną późniejszej rozbieżności wizji. Odkręcanie już zaawansowanego projektu powoduje znaczne zwiększenie kosztów. Ogólnie znalezienie fachowca, który wykończy nasz dom w taki sposób jak sobie wymarzyliśmy nie jest prostym zadaniem, jednak warto szukać, bo nic nas tak nie będzie denerwowało jak pewne niedoróbki gdy nasz dom będzie już wykończony.

Dom w górach

Góry to magiczne miejsce które co roku przyciąga tysiące turystów o każdej porze roku. Tak naprawdę o każdej porze są one piękne i niezwykłe. Inaczej wyglądają latem niż zimą. Latem można zwiedzać wielkie lasy i podziwiać przyrodę a zimą korzystać z wyciągów narciarskich oraz podziwiać widoki śnieżnych szczytów. Jak wiadomo góry posiadają swoje wady i zalety. Jeśli ktoś posiada swój domek to może liczyć na dochód z ich wynajmowania przez cały rok. Najwyższe ceny są zimą w okresach świątecznych i można w tym czasie zarobić kilka razy więcej niż w innych miesiącach. Jeśli chodzi o wady to zagrożenie związane z lawinami w wyższych partiach gór. jak wiadomo budując tam domek możemy liczyć na prywatność i piękne widoki ale jednak nie warto ryzykować życia swojego i turystów. Lepiej i bezpieczniej będzie budować domki niżej gór lub też bliżej miasteczka bo wtedy turyści będą mieli bliżej do sklepów i innych punktów jak na przykład restauracje. Koszt utrzymania domku jest wysoki bo musimy dbać o to by był dobrze zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, woda, ciepło i zimno. Drewno musi być często konserwowane. Warto o tym pamiętać ponieważ zaniedbany domek traci na wartości i tym samym nie przyciąga turystów.

Kryteria projektu

Tam podając swoje kryteria jakie chcemy by nasz przyszły dom miał, architekt przedstawia nam różne projekty. Pomimo tego zawsze odsyłają nas na stronę internetową w której mają umieszczone wszystkie projekty. Gotowe projekty domów z poddaszem użytkowym możemy bardzo szybko uzyskać. wystarczy tylko wybrać dany projekt i zamówić, i w kilka dni powinniśmy go otrzymać. Jednak zamawiając gotowe projekty domów z poddaszem użytkowym przez Internet musimy być ostrożni. Musimy przede wszystkim wiedzieć, z jakich części składa się projekt by nie dać się oszukać, i nie dostać całego projektu. Każdy projekt nie tylko składa się z części architektonicznej i konstrukcyjnej, ale również z części instalacji elektrycznej, sanitarnej, gazowej, a także centralnego ogrzewania. Każdy z projektów musi składać się z tych wszystkich części, ponieważ na placu budowy pracują specjaliści z różnych dziedzin, i każdy z nich musi mieć osobno, jasno wyznaczone zadania do wykonania.

Najemca nieruchomości

image Jeśli jesteś osoba, która wynajmuje mieszkanie musisz wiedzieć czy nie ma w umowie najmu zapisu, który zobowiązuje cię do zapłaty za szkody, które wyniki nie z twojej winy.Jak na przykład awaria gazu, czy czegoś innego? Czego ty na pewno nie mogłeś zepsuć? Musisz tez sprawdzić czy twój właściciel nie będzie cię obciążał kosztami za remont mieszkania, może przecież powiedzieć, że stało sie to tylko i wyłącznie z twojej winy. Nie ma takiego zapisu prawnego, który by cię zobowiązał do jakichkolwiek kosztów, które nie są związane z normalnym użytkowaniem lokalu. Jeśli twój właściciel chce w ten sposób podreperować swoje fundusze na remoncie, to musisz wiedzieć, że masz prawo, aby się na to nie godzić. Oczywiście możesz malować mieszkanie, ale staraj się, żeby właściciel zwrócił ci pieniądze za materiały budowlane, jakich użyłeś. Generalnie warto jest się dogadywać i próbować załatwić sprawę w taki sposób żeby za remont zapłacił właściciel nieruchomości, oczywiście wszystko w granicach rozsądku.