Archiwum miesiąca:: Luty 2016

Kamienica

image Brukowane, wąskie uliczki, urokliwe zaułki, tajemnicze przejścia znane tylko mieszkańcom, historia i tajemnica zaklęta w starych murach to atuty mieszkania w starej kamienicy. Tego typu budownictwo jest trudno dostępne dla nowych lokatorów. Kiedy jednak uda nam się kupić na rynku wtórnym takie mieszkanie nie możemy poprzestać na drobnym liftingu, tylko zabrać się do generalnego remontu. Stare budownictwo ma niesamowite zalety, ale wymaga dużego nakładu pracy, by dostosować je do wymagań współczesnych lokatorów. Najlepiej w takim przypadku zatrudnić prawdziwych fachowców, którzy pomogą dostosować stare mieszkanie do nowoczesnych potrzeb. Należy się jednak pochylić z drobiazgową pieczołowitością nad drobnymi elementami, by w ferworze zmian nie zniszczyć oryginalności mieszkania. Nie warto przykrywać na przykład pięknego drewnianego parkietu jakimiś wykładzinami, albo dywanami. Dawne budownictwo posiadało zalety, o których możemy współcześnie jedynie pomarzyć. Poświęćmy troskę i staranie dawnym wnętrzom, a na pewno odwdzięczą się nam z wzajemnością.

Szukanie

Różnego mieszkania nas zachwycają. Niektórzy miłośnicy „mieszkań z duszą” nie zainteresuje nigdy supernowoczesne budownictwo, które posiada wszystkie udogodnienia, ale jest zimne, sterylne i bezosobowe. Według nich mieszkanie musi mieć swój charakter, osobowość, zagadkę, jak każdy człowiek. Budownictwo nowe nie zaoferuje mu więc tego typu wrażeń. Miłośnik dawnych mieszkań sięgnie po stare budownictwo, które nie zapewni tak komfortowych rozwiązań architektonicznych, ale pozwoli na rozwinięcie wyobraźni, zabawę formą i strukturą. Szuka więc mieszkań na rynku wtórnym. Czasami trzeba naprawdę dużo czasu poświęcić, by znaleźć odpowiednie dla siebie lokum. Godziny, tygodnie, a czasami nawet miesiące skrupulatnego odwiedzania starych domów może zaowocować niespodzianką w postaci unikatowego mieszkanka, usytuowanego w starej kamienicy. Jeszcze więcej pracy będzie wymagało doprowadzenie takiego mieszkania do stanu używalności, ale ostatecznie każdy ma to, co lubi. Szczęśliwy znalazca będzie odczuwał ogromną radość i obce mu będą wszelkie trudy remontowe.

Dawniej

Kiedy patrzymy dzisiaj na piękne budowle greckie, których biel odcina się od błękitu nieba, nie bardzo możemy wyobrazić sobie, że kilka tysięcy lat temu były one bajecznie kolorowe, pokryte malowidłami, mozaikami, jaskrawo pomalowanymi frezami. Greckie budownictwo skoncentrowało się na tworzeniu potężnych świątyń i gmachów publicznych, których pozostałości oglądamy do dzisiaj. Przeciętni Grecy mieszkali w niewielkich, nietrwałych domach, gdyż budownictwo miało zupełnie inne funkcje. Mieszkania były wyposażone skromnie, w najpotrzebniejsze urządzenia i przedmioty. Inaczej wyglądało budownictwo rzymskie, gdyż Rzymianie, jako naród praktyczny, oprócz gmachów przeznaczonych dla ogółu mieszkańców, budowali wiele domów prywatnych, z charakterystycznym dziedzińcem, otoczonym kolumnami. Do dzisiaj możemy oglądać tego typu budownictwo, gdy pojedziemy do Pompei, miasta zniszczonego przez erupcję pobliskiego Wezuwiusza. Szczególny podziw budzi Dom Menandera, upiększony posadzkami z białego i kolorowego marmuru.

Plan

image Każdy z nas marzy o różnych rzeczach. Planujemy sobie pewne zadania i staramy się je zrealizować. Kiedy skończymy studia i rozpoczniemy karierę, pojawi się myślenie o rodzinie. A potem, wcześniej czy później, w naszych założeniach pojawi się słowo budownictwo. Nie może być inaczej, bo przecież musimy gdzieś mieszkać. Budownictwo jest sposobem na realizację naszych oczekiwań. No właśnie, ale jakie budownictwo nas interesuje? W obecnych czasach istnieje tyle możliwości ile jest marzeń ludzkich. Jedni marzą o domku na ogromnej działce w pobliżu wody. Inni nie wyobrażają sobie życia bez ciągłego hałasu i stukotu kół tramwajowych za oknem. Jeszcze inni najchętniej uciekliby w góry i codziennie oglądali wierzchołek Giewontu z okien sypialni, albo kupili działkę na Mazurach, by w każdym momencie móc wyciągnąć żaglówkę i popłynąć przed siebie. Niestety, tak to już jest, że marzenia musimy dostosować do realnego świata, a ten nie zawsze sprzyja naszym marzeniom. Grunt to się nie poddawać i realizować plany.

Dom

Tworzenie domów to inaczej tworzenie przestrzeni trwałej, niezmiennej. Budownictwo pojawiło się razem z człowiekiem. Oczywiście zmieniało się ono na przestrzeni wieków, ale zawsze było wyrazem potrzeb człowieka. Inaczej mówiąc budownictwo musiało odzwierciedlać pragnienia człowieka, jego usytuowanie w świecie. Lubimy wszystko porządkować, męczy nas życie w chaosie i bałaganie. Budownictwo pozwalało uporządkować przestrzeń, uczynić ja przyjazną człowiekowi, bliską i zrozumiałą. Od wieków człowiek, jako istota społeczna, miał wiele lęków i obaw. Wokół było tyle zjawisk, których nie rozumiał i dlatego się ich obawiał. Teraz jesteśmy bardziej świadomi, rozumiemy dzięki niesamowitemu rozwojowi nauki wiele zjawisk. Na początku istnienia człowieka na ziemi nie było to możliwe. Mieszkanie pozwalało stworzyć przestrzeń zrozumiałą, zależną od nas, bliską. Człowiek dawniej stawiając dom nie tylko chronił się od zimna, dzikich zwierząt, czy nieprzyjaznych plemion. On przede wszystkim budował coś, co było wytworem tylko jego umysłu i zdolności, coś, co było przyjazne, zrozumiałe i niezależne.